Rodinný dům Rožmitál, autor: Ing. arch. Lukáš Pejsar

Fotovoltaické panely budou za pár let téměř na každé střeše, říká architekt Martin Majna

Martin Majna, absolvent Fakulty architektury a designu STU v Bratislavě, působí v architektonicko-realizační kanceláři 3AE, kde se věnuje především projekci rodinných domů z masivních dřevěných panelů. Jak vnímá umísťování fotovoltaických panelů na střechy nejen tohoto typu staveb a lze to podle něj udělat tak, aniž by byl narušen architektonický záměr?

Jak se jako architekt díváte na fotovoltaické panely na střechách rodinných domů?

Fotovoltaické panely jsou na trhu již poměrně dlouho a stále se vyvíjejí – vzhledem ke světovým snahám o vyšší podíl obnovitelných zdrojů energie předpokládám, že za několik let budou téměř na každé střeše. Úkolem architekta je tedy zakomponovat panely do domu tak, aby nenarušovaly jeho vzhled a zároveň byly efektivně orientovány. Pokud jsou do domu zasazeny citlivě, mohou jeho estetický dojem dokonce zvýšit. Každopádně věřím, že za pár let budou FVE panely vnímány jako běžná součást domu.

Úkolem architekta je zakomponovat panely do domu tak, aby nenarušovaly jeho vzhled a zároveň byly efektivně orientovány. Díky ploché střeše, kterou má dům Zbraslav (autor: Ing. arch. Lukáš Pejsar), nejsou panely na střeše téměř vidět.

Je způsob, jak lze fotovoltaiku instalovat, aniž by byla narušena estetika stavby? Co všechno by přitom měl architekt zohlednit, aby „napáchal co nejmenší škody“?

Záleží spíše na situaci a konkrétním návrhu, univerzálně správné řešení neexistuje. Je třeba vzít v úvahu orientaci a sklon střechy, terén a pohled na dům, bezprostřední okolí, požadovaný výkon, a tedy i plochu pokrytou FVE panely.

Napadá vás nějaký příklad stavby, kde byly fotovoltaické panely umístěny vhodně?

Líbí se mi projekty, kde je dům od počátku navržen tak, aby využíval sluneční energii, například South House od Woonpioniers je pro mě pěkným příkladem toho, jak optimalizovat solární zisky a začlenit technologii do architektury.

Je podle vás někdy lepší umístit panely namísto na střechu například do zahrady?

Účinnost FVE panelů snižuje stínění a vždy bych počítal se stromy na zahradě – pokud tam nejsou, vysadil bych je tam. Výhodou střech je, že jsou obvykle nejméně zastíněné. FVE v zahradě se mi nelíbí ani kvůli tomu, že zaberou část místa, které bychom mohli využít jinak. Proto bych je na zahradu umísťoval pouze ve výjimečných případech.

Rodinný dům Chrastava (autor: Ing. arch. Lukáš Pejsar).

Co dělat s návrhem fotovoltaiky například na historické objekty nebo venkovská stavení? Lze to vůbec udělat tak, aniž by utrpěl vzhled budovy?

Pokud je to možné, panely bych na historické budovy vůbec neumísťoval, rozhodně ne na hlavní pohledové fasády. Na vesnicích s nimi problém nemám. Pokud nejsou v památkové zóně a nelze se jim vyhnout, měli bychom je akceptovat.

Uvítal byste jako architekt více designových možností – ať už co se týče tvaru, nebo barvy? Měl by se vývoj tohoto typu produktu ubírat podle vás tímto směrem? Na trhu již existují například fotovoltaické střešní tašky. Je to podle vás cesta?

Je to technologie, jejíž popularita roste a je podporována tlakem z nejvyšších míst, probíhá vývoj od střešních tašek až po vertikální instalace, průhledné materiály a další. Myslím, že se máme na co těšit, a je možné, že za pár let už FVE panely ani neuvidíme.

Měl by návrh projektu počítat s umístěním fotovoltaiky už od samého začátku?

Tyto otázky je jistě třeba projednat s klientem hned na začátku. Nesouvisejí ale pouze přímo s použitím FVE panelů, ale také s celkovou energetickou koncepcí domu.

Existují nějaké obecné tipy nebo doporučení, co při umísťování panelů na střechu nedělat a čím se naopak řídit?

Důležitá je správná orientace a sklon a vyhýbání se zastíněným místům. Čas od času je také dobré aktualizovat své znalosti o technologiích podle toho, jak se vyvíjejí. Vzít v úvahu, že pokud chceme efektivně využívat sluneční energii, budeme muset někam umístit také baterie.

Při umísťování panelů na střechu je důležitá správná orientace a sklon a vyhýbání se zastíněným místům (Foto: Rodinný dům Putim, architekt Lukáš Pejsar)

Vnímáte jako architekt podmínku instalovat na objekt fotovoltaiku jako limitující? Přizpůsobíte tomu pak například tvar/sklon střechy, je nutné uchýlit se ke kompromisu?

Limity a omezení jsou součástí této práce, každá parcela má své limity, ať už psané, nebo nepsané. Podpora udržitelnější budoucnosti má smysl, je třeba s ní počítat. Kdybych se však u každého projektu díval pouze na účinnost FVE panelů, nebyl by to vždy ten nejlepší dům.

Autor: Kristýna Brožová
Foto: Petr Polák